Komes Potrójny Złoty

Komes potrójnie chmielony Jelenia Góra

W Jeleniej Górze nawet w dużych marketach raczej nie ma problemu z dostaniem choćby jednego odzaju Komesa (są ich 4). Podczas jesiennej akcji w Lidlu pojawiły się tam wszystkie 4 Komesy. Zdecydowałem się kupić tylko Komes Potrójny Złoty, gdyż cena 5zł/butelka, to normalna cena tego piwa – żadna okazja.

Czym jest Komes Potrójny Złoty?

Komes Potrójny Złoty, to piwo górnej fermentacji, będąc dokładniejszym można wspomnieć, że drożdże były typu belgijskiego. Co dają takie drożdże? Przede wszystkim belgijskie szczepy potrafią fermentować bardzo mocne piwa (każdy Komes ma powyżej 7%). Dodatkowo owe drożdże wnoszą wiele ciekawych aromatów do piwa. Dzięki ich pracy poza samym alkoholem w piwie otrzymujemy przyjemne aromaty melasy, landrynek, lukru lub owoców sytrusowych. Dlaczego potrójny? A no ma to związek ze stylem piwa. Tripel, to mocne belgijskie piwo warzone dawno temu przez klasztory w Belgii. Było tak krzepkie i mocne, że nazywano je czasem „potrójnym piwem”.

Refermentowane w butelce

Na etykiecie Komesa znajduje się informacja, że piwo było refermentowane w butelce. Oznacza to, że nie zostało sztucznie nagazowane podczas rozlewu, tylko pozwolono powoli nagazować je drożdżom w butelce. Jest to powszechna praktyka w tych stylach piw.

Kup i wypij za 2 lata.

Rzeczą, którą warto jeszcze poruszyć, to fakt, że belgijskie piwa (takie jak np. Komes) idealnie nadają się do leżakowania. Podobnie jak dojrzewające wina, tak i te gatunki piw z czasem są jeszcze lepsze. Jeśli więc znajdziecie w Jeleniej Górze promocje np. 4,50zł za butelkę, to warto kupić kilka butelek więcej i schować je choćby na rok w ciemnym, chłodnym miejscu.

DODAJ OPINIĘ

Brak komentarzy